Mocne wejście polonistek w nowy sezon
Data: 15-09-2014 o godz. 22:21:42
Temat: Polonia 1912 Leszno

Od zwycięstwa 5:0 nad "Czarną Kulą" Poznań i rekordu kręgielni rozpoczęły zawodniczki "Polonii 1912" nowy sezon ligowy 2014/2015.

Pierwsza kolejka ligowa zawsze jest wielką niewiadomą. O formie zawodniczek "Polonii" Leszno mówiły tylko wyniki uzyskiwane na treningach. Turniejową dyspozycję miała okazję pokazać jedynie Joanna Lajtke, która tydzień przed ligą w dobrym stylu zwyciężyła w "Pucharze Poznania".
Jak się okazało w otwierającym sezon ligowy meczu z "Czarną Kulą", dyspozycja "polonistek" była na tyle wysoka, że zaowocowała zwycięstwem 5:0 i ustanowieniem nowego żeńskiego rekordu kręgielni w składach 4-osobowych. Od 7 września ten rekord wynosi 2226 kręgli - o 16 więcej niż poprzedni. Niedzielny rywal był słabszy o 159 kręgli zbijając ich 2067.

Wynik 5:0 cieszy ale sam mecz wcale nie był jednostronnym widowiskiem. Aż 3 z 4 pojedynków kończyły się rezultatami 2:2 ale przy wyższym wyniku w kręglach zawodniczek z Leszna. A kapitan zespołu Joanna Lajtke potwierdziła wysoką dyspozycję wygrywając 3:1 z najlepszym wynikiem meczu 577 kręgli. Szkoda słabego trzeciego toru w jej wykonaniu, bo "600" było spokojnie w zasięgu Aśki.
W poszczególnych pojedynkach uzyskano następujące wyniki:
Jolanta Jaś - Justyna Runka 2:2 i 547:500
Monika Marażewska - Agata Banaszak 2:2 i 540:527
Joanna Lajtke - Dorota Kopańska 3:1 i 577:501
Anna Chwastyniak - Julia Rzyha 2:2 i 562:539
Same pojedynki miały bardzo różny przebieg ale w zasadzie tylko w rywalizacji Moniki Marażewskiej z Agatą Banaszak wynik był sprawą otwartą. Obie wygrywały sety przemiennie ale to Monika goniąc rywalkę osiągnęła sukces w meczu.
Jola Jaś prowadziła 2:0 z przewagą ponad 70 kręgli i choć Justyna Runka doprowadziła do stanu 2:2 to jednak przewaga Joli była do końca wyraźna i bezpieczna.
Asia Lajtke zaczęła fenomenalnie (316 po 2 torach). Słaby i przegrany set trzeci niewiele zmienił w pojedynku bo "Lajcik" na ostatnim torze znów był sobą a zwycięstwo odniesione nad Dorotą Kopańską wyraźne.
Ania Chwastyniak po 3 torach prowadząc w meczu 2:1 miała 37 kręgli przewagi, która co prawda spadła do 23 "kołków" na koniec pojedynku ale Julia Rzyha nie była w stanie odebrać "polonistce" wygranej.
Trzeba jeszcze odnotować powrót do gry Kingi Konopy po roku przerwy. Co prawda Kinia ten pierwszy mecz spędziła na ławce rezerwowych ale sezon przecież będzie długi a sportowa wartość Kingi jest znana. A żeńska kadra "Polonii 1912" jest liczna, bo przecież jest jeszcze czwórka młodych, która wywalczyła na koniec ubiegłego sezonu Drużynowe Mistrzostwo Polski Juniorek Młodszych (Anna Matecka - już juniorka oraz Dorota Kwapisz, Jolanta Stępczak i Natalia Włodarczyk). Każda z nich już zaznała smaku ligowego grania.
W kolejnym tygodniu sprawdzian dla wszystkich seniorek i juniorek "Polonii" Leszno czyli start w XXIV Pucharze Leszna - pierwszej odsłonie Grand Prix Polski sezonu 2014/2015.