Olimpijski róg obfitości
Data: 04-05-2010 o godz. 21:05:27
Temat: Polonia 1912 Leszno




Sześć medali wywalczyli kręglarze "Polonii" Leszno podczas Olimpiady Młodzieży.


O znakomitym występie leszczyńskich juniorów młodszych na kręgielni w Tomaszowie Mazowieckim można mówić po zakończeniu Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Ekipa z Leszna wywalczyła 6 medali: 2 złote, 3 srebrne i 1 brązowy. To o jeden więcej niż przed rokiem. Sześć medali to przy okazji powtórzenie wyniku z OOM w Lesznie i Gostyniu 2005. Wówczas była proporcja 2-2-2.
Ale Olimpiada w Tomaszowie zaczęła się dla "Polonii" źle. Na szczęście były to tylko złe miłego początki. Pierwszy dzień to start par juniorek młodszych i jednocześnie kwalifikacja do finału indywidualnego. Leszczynianki Kasia Jańczak i Justyna Waśkowiak broniły medalu brązowego i z pewnością były wymieniane wśród kandydatek do medalu. Rzeczywistość okazała się jednak brutalna. Justyna zupełnie nie może odnaleźć swej formy sprzed roku. Właśnie bardzo kiepski start Justyny zadecydował o tym, że "polonistki" nie liczyły się w walce o medal. Mimo niezłej postawy Kasi Jańczak o podium można było zapomnieć. Zresztą i Kaśkę stać na znacznie więcej ale wynik Kasi Jańczak dał jej swobodne wejście do finału z 9 pozycji. Justyna do finału się nie zakwalifikowała. Para "Polonii" zajęła dopiero 11 miejsce a medale wywalczyły: "Alfa Vector", "Dziewiątka" i "Dębinki".



Kolejny dzień otwarł już worek z medalami za sprawą par juniorów młodszych. Tu gracze z Leszna byli na pewno jednymi z faworytów i nie sprawili zawodu a niewiele zabrakło do obsadzenia podium w całości. Jako pierwsi wyszli na tor główni faworyci - para Adrian Szulc i Sebastian Piosik. Obaj zagrali równo (Adis 564, Seba 560) i wynik 1124 już ustawił przeszkodę dla pozostałych zawodników. Druga para "Polonii": Michał Szulc i Jakub Bergmann także zagrała wysoko uzyskując wynik 1094 a Michał objął prowadzenie indywidualne po zbiciu 569 kręgli. Do rezultatu obu par z Leszna nikt się już nie zbliżył, więc "polonistom" przypadło złoto i srebro. Blisko szczęścia była trzecia z par "Polonii 1912" grająca w zestawieniu Łukasz Ptaszyński i Michał Bakinowski. Ich wynik to 1045 zbitych kręgli i czwarte miejsce. Do trzeciego stopnia podium, które wywalczyła para "Polonii" Łaziska, zabrakło Ptasiorowi i Baksowi 8 kręgli. Pozostałe dwie pary z Leszna zagrały słabiej. Filip Glapiak i Hubert Klupieć zajęli lokatę 10 a Łukasz Kajl i Kamil Kozłowski pozycję 21. Do finału indywidualnego awansowało 7 z 10 zawodników z Leszna. Odpadli Kozłowski, Kajl i Klupieć. Ten ostatni przegrał awans 1 kręglem.



Jeszcze drugiego dnia, po starcie juniorów młodszych, rozegrane zostały sprinty juniorek młodszych. "Polonię" reprezentowała Justyna Waśkowiak, która najpierw 2:0 pokonała Agatę Kalinowską z "Pilicy" a w drugiej rundzie uległa rzutami zwycięstwa kolejnej z zawodniczek "Pilicy" - Oli Michalskiej. Niski wynik punktowy w ćwierćfinale sprawił, że Justyna wywalczyła ostatecznie 8 miejsce. Medale dla Anny Heyser z Tucholi, Oli Michalskiej z Tomaszowa i Marty Czamajło z Tucholi.



Trzeci dzień OOM rozpoczęły miksty. Tandem "Polonii" - Kasia Jańczak i Sebastian Piosik wyszedł na tory w pierwszym bloku gier. "Poloniści" zagrali bardzo dobrze uzyskując wynik 271 kręgli. Poprzeczka dla innych zawieszona została więc wysoko, choć mogła być jeszcze wyżej. Kapitalna gra do pełnych ale nie najlepsze zbiórki i zbyt dużo dziur nie pozwoliły na przekroczenie wyniku rzędu 280- 285. Kolejnych 6 grających mikstów nie zbliżyło się do duetu "Polonii". W ostatnim bloku, także z udziałem 6 mikstów kapitalnie jednak zagrał tandem z Wronek uzyskując 295 punktów - czyli o jeden więcej od rekordu Polski z ubiegłorocznych Mistrzostw Świata U-18. A po słabym pierwszym torze drugą "30" rewelacyjnie zagrał mikst "Sokoła" Brzesko bardzo zbliżając się do "Polonii" Leszno. Kasia Jańczak i Sebastian Piosik utrzymali jednak drugą lokatę. Dla Kaśki był to trzeci medal w mikstach. Po brązie 2008 i srebrze 2009 zawodniczka celowała w złoto ale nie udało się. A na dodatek Kaśka pod koniec gry doznała urazu kolana. Medale w mikstach wywalczyły Wronki, Leszno i Brzesko.



Kolejną konkurencją trzeciego dnia były sprinty juniorów młodszych. Tu "Polonia" znów nie doczekała się medalu i zmora sprintów została przedłużona. Leszno mogło wystawić do sprintów dwóch zawodników. Jako pierwszy zagrał Adrian Szulc. Adis wygrał wysoko pierwszy tor z Mariuszem Matysiakiem z Gostynia ale drugi tor przegrał 1 kręglem i odpadł po rzutach zwycięstwa. Michał Szulc najpierw wypunktował 2:0 Amadeusza Halucha z Brzeska a w kolejnej rundzie po rzutach zwycięstwa uległ Bartkowi Krugowi z Sierakowa. Pogromcy "polonistów" zaszli wysoko. Bartek Krug wygrał sprinty a Mariusz Matysiak wywalczył brąz. Przedzielił ich Adam Szczepański ze Świebodzic. Michał Szulc dzięki wysokiemu wynikowi punktowemu w ćwierćfinale został sklasyfikowany na 5 miejscu.



Po sprintach juniorów młodszych swój indywidualny finał rozegrały juniorki młodsze. Kasia Jańczak, mimo problemów z kolanem, zagrała bardzo ambitnie i choć zmagała się z bólem potrafiła awansować z 9 na 6 lokatę. Szkoda jednak startu eliminacyjnego, bo do podium zabrakło 32 kręgli ale w finale Kaśka uzyskała 4 rezultat. Zwyciężyła liderka po eliminacjach Marta Duszyńska z Wronek przed świetnie finiszującą Patrycją Kicińską z "Alfy Vector" i Joanną Smagą z "Sokoła" Brzesko.



Ostatni dzień Olimpiady Młodzieży to indywidualne finały juniorów młodszych. "Polonię" reprezentowało aż 7 zawodników, z których najlepsi zajmowali po eliminacjach lokaty 1, 2 i 3. Ale najpierw grali ci niżej sklasyfikowani. Start Bakinowskiego i Bergmanna bez rewelacji. Przyzwoicie wypadł Ptaszyński. Świetne zawody rozegrał za to Filip Glapiak, który uzyskał najlepszy wynik finału (561) poprawiając swój rekord życiowy. Filip awansował z miejsca 15 na 5 a lokatę 4 przegrał 1 kręglem. W ostatnim bloku do gry wyszło trzech "polonistów" z nadzieją na obsadzenie całego podium. W tym planie mógł im tylko przeszkodzić Kamil Fajkus z Łazisk, który do finału przystępował z wynikiem 558. Leszczynianie Michał Szulc, Adrian Szulc i Sebastian Piosik mieli odpowiednio 569, 564 i 560. Początek nerwowego finału fatalny w wykonaniu Michała Szulca. Jego koledzy klubowi zagrali nieco lepiej. Fajkus też nie stracił dystansu. Po drugim torze na czoło wysunął się Seba Piosik z łącznym wynikiem 840. Adrian Szulc miał 827, Michał Szulc 820 a Kamil Fajkus 817. Tor trzeci to popis Michała Szulca, przeciętność "Seby" i klapa u Kamila Fajkusa. Przed ostatnią "30" całe podium dla Leszna jest więc już niemal pewne ale wygrać może każdy. Prowadzi Michał o 5 kręgli przed Adrianem i 10 przed Sebastianem. Początek gry do pełnych spycha Adriana za kolegów klubowych. Przed zbiórkami Michał i Seba mają identyczny wynik. Kto wygra zbiórki wygrywa Olimpiadę. Po drugim rozbiciu Michał Szulc ucieka Piosikowi o jeden rzut i już nie wypuszcza z ręki złotego medalu choć walka jest do końca zacięta. Mistrzem zostaje Michał Szulc (1111) a wicemistrzami Sebastian Piosik (1105) i Adrian Szulc (1096).



"Polonia 1912" Leszno zdobywa 6 medali: 2 złote, 3 srebrne i 1 brązowy. Klub z Leszna wygrywa też klasyfikację klubową z dorobkiem 63 punktów.
Klasyfikację województw wygrywa Województwo Wielkopolskie ale to żadna niespodzianka, przecież w tym regionie funkcjonuje najwięcej klubów. Wielkopolanie wywalczyli 13 spośród 21 medali. Na 7 konkurencji aż w 6 triumfowali zawodnicy z wielkopolskich klubów a te 6 złotych medali przypadło "Dziewiątce" Wronki i "Polonii 1912" Leszno po 2 oraz "Alfie Vector" Tarnowo Podgórne i "Wrzosowi" Sieraków po 1. Tylko w sprintach juniorek młodszych Wielkopolska została bez medalu.
 


Po każdej Olimpiadzie Młodzieży coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że w sprintach pojedynki o 3 miejsce są zbędne. Ale cóż, ponoć regulaminy - rzecz święta.
Najlepszymi zawodnikami XVI Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży zostali uznani Marta Duszyńska i Michał Szulc. Oboje, jako zwycięzcy w starcie indywidualnym uzyskali nominację na Indywidualny Puchar Świata Juniorów Młodszych, który zostanie w drugiej połowie maja rozegrany w chorwackiej Rijece.

WYNIKI OOM 2010

Juniorki młodsze indywidualnie
Juniorzy młodsi indywidualnie
Juniorki młodsze pary
Juniorzy młodsi pary
Juniorki młodsze sprint
Juniorzy młodsi sprint
Tandemy mieszane
Klasyfikacja klubów i województw

źródło i foto:
http://polonia.leszno.pl/





Artykuł jest z Polski Serwis Kreglarski
http://www.arch.kregle.net

Adres tego artykułu to:
http://www.arch.kregle.net/modules.php?name=News&file=article&sid=1066