Strona główna | Napisz artykuł | Forum | Archiwum artykułów | Tematy artykułów | Linki | Album zdjęć | Napisz do nas
Turniej letni Dni Borów Tucholskich Tucholi -- Rekordowy występ Beaty Włodarczyk w Pucharze Niemiec -- Ostatnie kręglarskie medale sezonu 2014/2015 -- Złoto i brąz na koniec sezonu... -- Medalowo-punktowe tandemy i sprinty juniorów -- Juniorzy też z medalami w sprintach i tandemach -- Tandemy, sprinty i rekordy w tropikach -- XII Amica Cup - podsumowanie -- Wronki dały czadu w Pucku -- Chorwatki i Serbowie w mistrzowskich koronach --
Niezbędnik kręglarza


Gdzie grać w kręgle
O co chodzi w kręglach
Trening kręglarza
Rekordy
Klasyfikacja sportowa
Struktura władz FIQ
Tablica honorowa
Kontakty klubowe
Niesportowe zachowanie

Champions League


Historia kręgli


Grand Prix Polski


Trenuj z Krystianem...

Kronika Sportu Polskiego - Kręgle

źródło:
www.kronikasportu.pl

Kręglarska Liga Typerów

Antydoping


Lista środków zabronionych 2014
Światowy kodeks antydopingowy
Międzynarodowy standard badań
Przewodnik zawodnika

Jesteśmy na Facebooku


Wiadomości NBC


Kalendarz NBC - 10.12.2013
Imprezy NBC - 28.10.2013
Światowy ranking kobiet
Światowy ranking mężczyzn
Światowy ranking Grand Prix

Licencje zawodnicze 2014/15


Regulamin przyznawania
Wykaz aktualnych licencji
Wniosek zbiorczy [PDF]
Wniosek zbiorczy [XLS]

Olimpiada emocji
Wysłano dnia 04-05-2005 o godz. 12:29:02 przez
Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży 2005
Wydarzenia z XI OOM "LUBELSZCZYZNA 2005" komentuje Irek Kaczmarek:

Przez cztery dni na kręgielniach w Lesznie i Gostyniu rywalizowali uczestnicy zawodów kręglarskich XI Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży „Lubelszczyzna 2005”. Jak to zwykle bywa w turniejach olimpiadowych wśród juniorów młodszych wystąpili z jednej strony gracze początkujący, a z drugiej wielu graczy mających duży staż zawodniczy z medalistami Młodzieżowych Mistrzostw Świata i Mistrzostw Polski na czele.
            Nie sposób szczegółowo opisać wszystkich gier ale postaram się chociaż krótko zaprezentować rywalizację w poszczególnych konkurencjach.

Pierwsze rozstrzygnięcia zapadły w konkurencji par, gdzie do rezultatu zalicza się start eliminacyjny w turnieju indywidualnym uzyskany łącznie przez graczy zgłoszonych jako para. Wśród juniorek młodszych zwyciężyły zawodniczki „Pilicy” Tomaszów Mazowiecki: Monika Marażewska i Marta Jakóbczyk z wynikiem 1057 (rekord Polski). Medal srebrny dla „Dębinek” Gdańsk wywalczyły Karolina Serwińska i Justyna Cholewińska (1040) choć tak naprawdę „srebro” jest wynikiem znakomitej gry Serwińskiej, która uzyskała najlepszy wynik eliminacji (571). Medal brązowy przypadł parze „Polonii” Leszno Hanna Woźniak i Katarzyna Zaręba z przeciętnym wynikiem 1009. Trzeba jednak stwierdzić, że w całym turnieju juniorki młodsze uzyskiwały, z nielicznymi wyjątkami, bardzo przeciętne rezultaty.
            O wiele wyższy poziom zaprezentowali juniorzy młodsi, a zaciętą rywalizację o medale w parach stoczyły duety dwóch klubów: „Pilicy” Tomaszów i „Polonii” Leszno. Gracze tych 2 klubów zajęli pierwszych 5 miejsc, a zwycięstwo przypadło parze „Pilicy” Szymon Napierała i Bartłomiej Świdziński z dobrym wynikiem 1081. Srebro i brąz dla par „Polonii” Leszno: Patryk Wawrzyniak i Bartosz Włodarczyk (1068) oraz Jarosław Drobniak i Adrian Karch (1064). Na miejscu czwartym teoretycznie najsilniejszy duet z Leszna Maciej Chudy i Przemysław Grzybowski (1054), a na piątym Adrian Przepióra i Krzysztof Simiński z Tomaszowa Mazowieckiego (1050).
            Kolejne komplety medali rozdano w sprintach – konkurencji tyleż widowiskowej co loteryjnej. Zawodnicy w tej konkurencji rozgrywają szybkie pojedynki na 2 torach (10 rzutów do pełnych i 10 zbieranych) a w przypadku remisu na torach o zwycięstwie nie decyduje suma kręgli a dogrywka w postaci rzutu zwycięstwa. Zwyciężczynią sprintu została Marta Woźniak z „Dziewiątki” Wronki pokonując w finale 2:0 Sylwię Lachendro z „Polonii” Łaziska”. Medal brązowy wywalczyła Natalia Szymoniak („Platan” Pleszew) wygrywając po dogrywce z Martą Jakóbczyk z „Pilicy” Tomaszów Mazowiecki. Zawodniczka z Pleszewa okazała się mistrzynią dogrywek (rzutów zwycięstwa) ponieważ wszystkie 3 wygrane przez siebie pojedynki rozstrzygnęła w ten właśnie sposób, a do zwycięstwa w ćwierćfinale z Joanną Lajtke („Polonia” Leszno) potrzebne były dwie dogrywki.
            Sprinterskie zawody juniorów młodszych przyniosły medal złoty Krzysztofowi Simińskiemu („Pilica” Tomaszów), który w meczu o 1 miejsce pokonał 2:0 Macieja Chudego z „Polonii” Leszno. Medal brązowy po trzech dogrywkach zdobył Mateusz Borowski („Wrzos” Sieraków). Rywal Borowskiego z meczu o brązowy medal Konrad Mazur z „Polonii” Łaziska był z kolei największym pechowcem sprintów, przegrywając po dogrywkach mecz półfinałowy i grę o 3 miejsce.
            Sprinterzy pobili 2 rekordy Polski (wynik 10+10 na 1 torze): Krzysztof Simiński z wynikiem 112 i Sylwia Lachendro z wynikiem 111.
            Bardzo ciekawie rozwijała się rywalizacja mixtów przemiennych (2x20+20 rzutów). W pierwszym bloku najlepiej zagrali zawodnicy „Pilicy” Tomaszów Mazowiecki: Monika Marażewska i Szymon Napierała (322). Zmiany lidera nie przyniósł występ mixtów w drugim bloku gier. Po trzecim bloku startów prowadzenie objął mixt międzyklubowy Martyna Pilarska („Alfa-Vector” Tarnowo Podgórne) i Mateusz Borowski („Wrzos” Sieraków), którzy zbili 332 kręgle i ostatecznie zdobył brązowy medal. Prawdziwe emocje towarzyszyły jednak ostatniemu blokowi gier, w którym na znakomitym poziomie rywalizowały mixty z Gdańska (Karolina Serwińska i Łukasz Kowalski) i Leszna (Judyta Jóźwiak i Przemysław Grzybowski). Przez cały czas żaden z mixtów nie mógł odskoczyć na więcej niż 5 punktów, a po pierwszym torze „Polonia” Leszno prowadziła 1 kręglem. Gra na torze drugim miała dodatkowy smaczek, ponieważ oba te mixty rywalizowały na sąsiednich torach. Ostatecznie po fantastycznym pojedynku i przy ogłuszającym dopingu na kręgielni w Lesznie zwyciężył mixt „Polonii” Leszno osiągając wynik 365 kręgli, czyli więcej niż wynosi rekord świata. „Dębinki” Gdańsk walcząc do końca zbiły 357 kręgli i zdobyły medal srebrny.
            Finały indywidualne rozegrano w Gostyniu. Rywalizacja juniorek młodszych była emocjonująca ale na niskim poziomie. Zaledwie 3 spośród 24 finalistek przekroczyły 500 punktów (!). Ale dramaturgii nie zabrakło, a o złoto rywalizowały 3 najlepsze zawodniczki z eliminacji: Karolina Serwińska (Gdańsk – 571 w eliminacjach), Sylwia Lachendro (Łaziska – 546 w eliminacjach)  i Monika Marażewska (Tomaszów – 535 w eliminacjach). Prowadząca po eliminacjach Karolina Serwińska gra w finale bardzo słabo i po trzech torach wydaje się, że pogrzebała szansę na złoto. W tym momencie o najwyższy laur rywalizują Lachendro z Marażewską.  Ale zawodniczka z „Dębinek” (Karolina Serwińska) na ostatnim torze przypomina sobie jak grała w eliminacjach i niemal rzutem na taśmę jednak wygrywa rywalizację uzyskując ostatecznie wynik łączny 1055. Srebro dla Sylwii Lachendro („Polonia” Łaziska) słabszej o 3 kręgle (1052) a brąz dla Moniki Marażewskiej („Pilica” Tomaszów) 1045. Pozostałe rywalki daleko, a tylko 6 zawodniczek uzyskało łączny wynik powyżej 1000 punktów.
            Zupełnie inaczej wyglądała rywalizacja juniorów młodszych. Po eliminacjach realną szansę na złoto miało przynajmniej 4 zawodników: Mateusz Borowski („Wrzos” Sieraków 569), Przemysław Grzybowski („Polonia” Leszno 561), Konrad Mazur („Polonia” Łaziska 560) i Bartłomiej Świdziński („Pilica” Tomaszów 557). W trakcie gry finałowej dość szybko z walki o medal odpadł Konrad Mazur. Po rywalizacji na 2 torach liderujący Mateusz Borowski jeszcze powiększył przewagę z eliminacji nad Grzybowskim do 20 kręgli. Cały czas dobrze grał Świdziński. Ale faworyt turnieju (Przemek Grzybowski) na trzecim torze zdystansował swoich rywali, a na ostatnim torze jeszcze powiększył przewagę zwyciężając bardzo pewnie przy równej dobrej grze i w eliminacjach i w finale z wynikiem łącznym 1125 (561+564). To był trzeci, kolejny indywidualny triumf „Grzybka” w Olimpiadzie Młodzieży. Srebro dla Mateusza Borowskiego z „Wrzosu” Sieraków – jednego z najlepszych zawodników tej Olimpiady (3 medale). Zawodnik z Sierakowa łącznie strącił 1103 kręgle. Brąz ostatecznie zdobył kolejny zawodnik „Wrzosu” Sieraków Marcin Grzesiak (1078), który tylko lepszymi zbiórkami wyprzedził mającego taki sam rezultat Bartłomieja Świdzińskiego z „Pilicy” Tomaszów Mazowiecki.
            W klasyfikacji klubowej zwyciężyła „Polonia 1912” Leszno (78,5 pkt) przed „Pilicą” Tomaszów Mazowiecki (56,5) i „Polonią” Łaziska Górne (29,5). W punktacji województw zwyciężyło województwo wielkopolskie przed łódzkim i pomorskim.
            Emocji na Olimpiadzie nie brakowało, walka była w wielu momentach bardzo ciekawa, nie zabrakło i uśmiechu i łez, a w rywalizacji sportowej uzyskano 4 rekordy Polski.

WYNIKI z OOM "LUBELSZCZYZNA 2005" - [plik PDF]

 
Pokrewne linki
· Więcej o Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży 2005
· Napisane przez james


Najczęściej czytany artykuł o Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży 2005:
Olimpiada emocji


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 5
Głosów: 1


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Załączone tematy

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży 2005Turnieje, zawody

"Olimpiada emocji" | Logowanie/Założenie konta | 1 komentarz | _SEARCHDIS
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

Erick (Wynik: 1)
przez Charlene18 dnia 16-08-2012 o godz. 04:02:06
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
A

Przeczytaj dalszy ciąg komentarza...


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.08 sekund