Strona główna | Napisz artykuł | Forum | Archiwum artykułów | Tematy artykułów | Linki | Album zdjęć | Napisz do nas
Turniej letni Dni Borów Tucholskich Tucholi -- Rekordowy występ Beaty Włodarczyk w Pucharze Niemiec -- Ostatnie kręglarskie medale sezonu 2014/2015 -- Złoto i brąz na koniec sezonu... -- Medalowo-punktowe tandemy i sprinty juniorów -- Juniorzy też z medalami w sprintach i tandemach -- Tandemy, sprinty i rekordy w tropikach -- XII Amica Cup - podsumowanie -- Wronki dały czadu w Pucku -- Chorwatki i Serbowie w mistrzowskich koronach --
Niezbędnik kręglarza


Gdzie grać w kręgle
O co chodzi w kręglach
Trening kręglarza
Rekordy
Klasyfikacja sportowa
Struktura władz FIQ
Tablica honorowa
Kontakty klubowe
Niesportowe zachowanie

Champions League


Historia kręgli


Grand Prix Polski


Trenuj z Krystianem...

Kronika Sportu Polskiego - Kręgle

źródło:
www.kronikasportu.pl

Kręglarska Liga Typerów

Antydoping


Lista środków zabronionych 2014
Światowy kodeks antydopingowy
Międzynarodowy standard badań
Przewodnik zawodnika

Jesteśmy na Facebooku


Wiadomości NBC


Kalendarz NBC - 10.12.2013
Imprezy NBC - 28.10.2013
Światowy ranking kobiet
Światowy ranking mężczyzn
Światowy ranking Grand Prix

Licencje zawodnicze 2014/15


Regulamin przyznawania
Wykaz aktualnych licencji
Wniosek zbiorczy [PDF]
Wniosek zbiorczy [XLS]

O co tu chodzi?
 


Gra w kręgle - ujmując najprościej - polega na przewracaniu jak największej ilości kręgli za pomocą specjalnej kuli. W kręglarstwie klasycznym jest 9 kręgli o wysokości 40 cm i wadze 1750 g ustawionych na planie rombu. Kula wykonana jest z jednorodnej masy z tworzywa sztucznego o średnicy 160 mm i wadze ok. 2850 g ( dzieci i młodzicy(-czki) grają kulami mniejszymi i lżejszymi tzn. o średnicy 150 mm i wadze ok. 2370 g. ) Tor składa się z rozbiegu o długości 6,5 m i szerokości 1,7m, gdzie zawodnik wypuszcza kule oraz toru właściwego o długości 19,5 m, który kończy się "szachownicą" z kręglami.
Zawodniczki i zawodnicy podczas startu oddają 120 rzutów - w 4 czterech seriach po 30 rzutów na torze. Każde 30 rzutów podzielone jest na 15 rzutów do "pełnych" i 15 do "zbieranych". Przy grze do "pełnych" kręglarz oddaje rzuty zawsze do wszystkich 9 kręgli po każdym rzucie, natomiast  w "zbieranych", po pierwszym rzucie "rozbijającym" - następuje w kolejnych rzutach "dobijanie" pozostałych kręgli, aż do strącenia wszystkich. W następnym rzucie ponownie zaczyna się od rozbijania itd. W przypadku nie trafienia kulą w żaden kręgiel zalicza się rzut zerowy, zwany potocznie "dziurą". Na rozegranie swoich rzutów gracz ma określoną ilość czasu, którego przekroczenie powoduje zaliczenie pozostałych rzutów jako wynik zerowy. Każdy kręgiel ma wartość 1 pkt. Zatem wynik jest sumą strąconych kręgli we wszystkich rzutach. Przy równych wynikach o kolejności graczy decyduje lepszy wynik uzyskany w grze do "zbieranych", następnie ilość rzutów zerowych, ewentualnie liczba strąconych 9 , czyli trafienia wszystkich kręgli w jednym rzucie. Tak jak w innych dyscyplinach sportowych za przewinienia zawodnicy zostają karani żółtymi i czerwonymi kartkami, a nad przestrzeganiem przepisów gry czuwają sędziowie.
Ciekawostką może być fakt, że jeszcze w roku 2002 kręglarki oddawały podczas swojego startu 100 rzutów (2 x 50 rzutów - 25 "pełne" + 25 "zbierane"), a panowie 200 rzutów (4x 50 rzutów - 25 "pełne" + 25 "zbierane"). Zmiana ta została uchwalona na MŚ w Osijek w 2002 r. przez Światową Federację Kręglarską (FIQ), więc Rekordy Świata i Polski na naszej stronie uwzględniają obydwa systemy gry . Rekordy ustanawiane w nowym systemie zaliczane są od początku 2003 roku.
Namawiamy zatem wszystkich adeptów naszej dyscypliny do spróbowania swoich sił na torach i życzymy poprawiania rekordów z rzutu na rzut.
 

Prawa autorskie © Polski Serwis Kreglarski Wszystkie prawa zastrzeżone.

Opublikowane: 2003-04-27 (14818 odsłon)

[ Wróć ]
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.05 sekund