Gra w kręgle - ujmując najprościej - polega na przewracaniu jak największej ilości kręgli za pomocą specjalnej kuli. W kręglarstwie klasycznym jest 9 kręgli o wysokości 40 cm i wadze 1750 g ustawionych na planie rombu. Kula wykonana jest z jednorodnej masy z tworzywa sztucznego o średnicy 160 mm i wadze ok. 2850 g ( dzieci i młodzicy(-czki) grają kulami mniejszymi i lżejszymi tzn. o średnicy 150 mm i wadze ok. 2370 g. ) Tor składa się z rozbiegu o długości 6,5 m i szerokości 1,7m, gdzie zawodnik wypuszcza kule oraz toru właściwego o długości 19,5 m, który kończy się "szachownicą" z kręglami.
Zawodniczki i zawodnicy podczas startu oddają 120 rzutów - w 4 czterech seriach po 30 rzutów na torze. Każde 30 rzutów podzielone jest na 15 rzutów do "pełnych" i 15 do "zbieranych". Przy grze do "pełnych" kręglarz oddaje rzuty zawsze do wszystkich 9 kręgli po każdym rzucie, natomiast w "zbieranych", po pierwszym rzucie "rozbijającym" - następuje w kolejnych rzutach "dobijanie" pozostałych kręgli, aż do strącenia wszystkich. W następnym rzucie ponownie zaczyna się od rozbijania itd. W przypadku nie trafienia kulą w żaden kręgiel zalicza się rzut zerowy, zwany potocznie "dziurą". Na rozegranie swoich rzutów gracz ma określoną ilość czasu, którego przekroczenie powoduje zaliczenie pozostałych rzutów jako wynik zerowy. Każdy kręgiel ma wartość 1 pkt. Zatem wynik jest sumą strąconych kręgli we wszystkich rzutach. Przy równych wynikach o kolejności graczy decyduje lepszy wynik uzyskany w grze do "zbieranych", następnie ilość rzutów zerowych, ewentualnie liczba strąconych 9 , czyli trafienia wszystkich kręgli w jednym rzucie. Tak jak w innych dyscyplinach sportowych za przewinienia zawodnicy zostają karani żółtymi i czerwonymi kartkami, a nad przestrzeganiem przepisów gry czuwają sędziowie.
Ciekawostką może być fakt, że jeszcze w roku 2002 kręglarki oddawały podczas swojego startu 100 rzutów (2 x 50 rzutów - 25 "pełne" + 25 "zbierane"), a panowie 200 rzutów (4x 50 rzutów - 25 "pełne" + 25 "zbierane"). Zmiana ta została uchwalona na MŚ w Osijek w 2002 r. przez Światową Federację Kręglarską (FIQ), więc Rekordy Świata i Polski na naszej stronie uwzględniają obydwa systemy gry . Rekordy ustanawiane w nowym systemie zaliczane są od początku 2003 roku.
Namawiamy zatem wszystkich adeptów naszej dyscypliny do spróbowania swoich sił na torach i życzymy poprawiania rekordów z rzutu na rzut.
Prawa autorskie © Polski Serwis Kreglarski Wszystkie prawa zastrzeżone.